سرامیک مناسبتر است یا پارکت لمینیت؟

سرامیک مناسبتر است یا پارکت لمینیت؟

انتخاب کف پوش مناسب

 

اولین نکته که در هنگام نو سازی داخلی یا تغییر منزل یا محیط کار به ذهن می رسد عوض کردن کف پوش ها می باشد . و تاثیر آن در زیبایی داخلی ساختمان بر کسی پوشیده نیست. برای کف منزل یا محیط کار گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد . از موکت که قدیمی ترین نوع کف پوش است تا سرامیک و پارکت . امروزه برخی از افراد سرامیک را انتخاب میکنند و برخی دیگر پارکت را . در این مقاله میخواهیم شما را با تفاوت ها معایب و مزایای این دو و اینکه استفاده از کدام یک به عنوان کف پوش مناسب تر است را آشنا کنیم .

قبل از تصمیم گیری برای انتخاب کفپوش باید اطلاعات کافی در مورد هر یک از آنها ، هزینه ها ، مزایا و معایب هر یک داشته باشید .وقتی که تصمیم میگیریم برای کف پوش از کدام یک استفاده کنیم باید در نظر داشته باشیم که خرید پارکت یا سرامیک مانند خرید فرش نیست که بتوان آن را عوض کرد حداقل یک یا دو سال باید با همان کف پوش سپری کرد .

 

پارکت مناسبتراست یا سرامیک ؟

 

کف پوش تاثیر بسیار مهم و اساسی بر ظاهر یک فضا دارد . قبل از انتخاب نوع کف پوش در دکوراسیون داخلی با در نظر گرفتن سلیقه ی خود و تناسب با رنگ وسایل منزل یا محیط کار باید کاربری آن را نیز در نظر بگیرید . برای مثال اگر قصد دارید برای آشپزخانه کفپوش انتخاب کنید با قاطعیت باید به دنبال کف پوش های ضد آب باشید .

دو نوع بسیار رایج و محبوب کف پوش ها پارکت و سرامیک می باشد . اما کدامیک بهتر است؟ پارکت بهتر است یا سرامیک ، سوالی است که هنگام تصمیم گیری به خرید کف پوش به ذهن ها خطور می کند . پارکت ها و سرامیک ها هر یک مزایا و معایبی دارد ، هردو به سهولت تمیزمی شوند ، طرح های متنوع و زیبایی دارند ، باعث حساسیت نمیشوند .با این تفاسیر پاسخ دادن به این سوال که پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک کار چندان آسانی نیست .

 

 

تفاوت پارکت و سرامیک

 

استفاده از سرامیک های براق و رنگ های متنوع  همواره زیبا  است . همچنین قدم زدن بر روی سرامیک های سرد در روزهای تابستانی و راه رفتن روی سرامیک های گرم در فصل زمستان بسیار دلچسب است . اما با توجه به اینکه سرما عوارض بسیاری دارد و عوارضی چون کمردرد و پا درد ایجاد می کند و به علاوه زمانی که سرامیک ها خیس می شوند احتمال سر خوردن وجود دارد . به خاطر همین مسائل است که امروزه علی رغم ظاهر بسیار زیبای سرامیک ها استفاده از آنها کمتر شده است .

 

پارکت لمینت معمولا از جنس چوب هستند و تنوع رنگی بسیار زیادی دارند . با توجه به اینکه از چوب ساخته شده اند پارکت ها معمولا دمای متعادلی دارند و نه بسیار سرد می شوند و نه بسیار گرم . نسبت به سرامیک و سنگ نرم تر است و عواض کمتری را ایجاد می کند . استفاده از پارکت میتواند گرما و حس طبیعی بخشد و محیطی جذاب و دلنشین ایجاد کند.

 

 

 

انتخاب بهترین نوع کف پوش

 

پارکت بهتر است یا سرامیک ؟ علاوه بر ظاهر متفاوت که بین سرامیک و پارکت وجود دارد . نکات قابل قابل توجه  دیگری نیز وجود دارند که می توانند در تصمیم گیری شما بسیار موثر باشند . که قسمتی از آن مربوط به سلیقه ی شما و قسمت دیگر نیز مربوط به ویژگی های هر یک از آنها می باشد .

پاسخ به این سوالات به شما در تصمیم گیری بهتر کمک میکند:

• ظاهر کف پوش برای شما در اولویت قرار دارد یا عملکرد آن ؟

• تا چه اندازه میتوانید برای تمیز کردن و مراقبت از کف پوشتان زمان صرف کنید؟

• میزان رفت و آمد منزل  یه محیط مورد نظر شما تا چه اندازه است ؟

• میزان مقاومت کف پوش در برابر این رفت و آمد ها چقدر باید باشد ؟

 

پارکت یا سرامیک !کدام یک بهتر است ؟

اگر بخواهیم مشخصات پارکت و سرامیک را به صورت موردی اشاره کنیم هر یک از آنها ویژگی ها و مزایا و معایب زیادی دارند اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه اشاره کنیم پارکت بهتر است یا سرامیک ، مطلب زیر میتواند کاربردی و مفید باشد .

• سرامیک به دلیل سردی فیزیکی که دارد دارای مضرات بسیار زیادی ،راه رفتن بر روی آن میتواند تاثیر بد بر روی مفاصل بگذارد . اما در عوض پارکت لمینت از گرمی بی نظیری بر خوردار است و حس طبیعی بودن و گرمی را با خود به ارمغان می آورد . از آنجایی که سرامیک از جنس سنگ است نسبت به چوب شکننده تر می باشد بنابراین باید با احتیاط بیشتری با آن برخورد شود . اگر جسمی سنگین بر روی سرامک بیوفتد احتمال شکستن آن وجود دارد . به علاوه ترک هایی که بر روی سرامیک ایجاد می شود زیبایی ان را از بین می برد . از طرفی دیگر جلا دادن چوب بسای ساده تر است و به همین دلیل طول عمر بیشتری دارد ، چرا که میتوان آن را با سمباده و روغن مانند روز اول کرد . تنوع و ترکیب رنگ های پارکت بسیار بیشتر از چوب است چرا که انواع مختلف چوب وجود دارد که قدرت انتخاب مشتری را افزایش می دهد . در ادامه ی این مقاله مزایا و معایب هر یک را به صورت موردی بیان می کنیم .

 

 

مزایا و معایب پارکت و سرامیک

در این مطلب می خواهیم معایب و مزایای استفاده از پارکت لمینت و سرامیک را بررسی کنیم

 

 

مزایای استفاده از پارکت لمینت

• لطافت و نرمی

• گرما و داشتن دمای یکسان در همه ی نقاط

• تنوع بسیار و راحت بودن ست کردن آن با سایر وسایل

• داشتن طول عمر طولانی تر

• ظاهر بسیار زیبا و جذاب

 

 

معایب استفاده از پارکت لمینت

 

• ایجاد سر و صدا در صورت عدم نسب درست

• نا مناسب برای آب و هوای مرطوب به دلیل جذب رطوبت

 

پارکت بهتر است یا سرامیک

 

 

مزایای استفاده ازکفپوش سرامیکی

 

• داشتن رنج قیمت های متنوع

• تنوع رنگ و طرح بسیار

• ظاهرجذاب

• مناسب برای محیط های مرطوب

• شستشوی راحت

 

معایب استفاده از سرامیک

 

• لغزندگی بسیار در صورت خیس ویا نمدار بودن

• شکنندگی بسیار

• سرمای فیزیکی آن باعث درد مفاصل می شود

 

 

با دانستن ویژگی های ظاهری و غیر ظاهری پارکت و سرامیک و مطالعه ی این مقاله و ترکیب آن با ذوق و سلیقه ی شخصی خود می توانید بهترین نوع کف پوش را برای محیط مورد نظر خود برگزینید و به سوال پارکت بهتر است یا سرامیک به درستی پاسخ دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *